10.6
Šestinásobná návratnost EDI projektu během prvního roku
Verlag Dashöfer
PŘÍNOSY PROJEKTU
-
úspora 350 dnů práce administrativního pracovníka
-
úspora 300 kg papíru
-
zefektivnění obchodního procesu
-
zlepšení vztahů se zákazníky
-
585 857 Kč = Celková úspora za první 2 roky projektu
NahoruEDI je pro společnost BOHEMIA SEKT nutnou podmínkou efektivity zpracování dokladů
Investice do řešení elektronické výměny dat ve společnosti BOHEMIA SEKT se během prvního roku vrátila téměř šestkrát. Mimo jasně měřitelné přínosy mělo zavedení nového řešení vliv především na zefektivnění obchodního procesu, pohybu (včetně archivace) dokladů v podniku i mimo něj a také na zlepšení vztahů se zákazníky.
NahoruPrůkopník v oblasti nových technologií
Z hlediska technologií a procesů patří BOHEMIA SEKT mezi evropskou špičku. Automatizaci přenosu dokladů nastartoval již v roce 1991 mimo jiné právě vývoz na světové trhy, který byl pro někdejší státní podnik Vinařské závody impulzem pro vstup do mezinárodního systému standardní automatické identifikace EAN. Tzv. GS1 Company Prefix výrobky společnosti Bohemia Sekt označuje dodnes. Najdeme ho na celkem třech stovkách produktů.
Automatizace procesů a ekonomická nutnost úspor dovedla společnost BOHEMIA SEKT také k rozhodnutí využívat ve svých dodavatelsko-odběratelských vztazích elektronickou výměnu obchodních dokladů (zpočátku faktur – INVOIC a objednávek – ORDERS).
NahoruPro spolehlivý provoz bez starostí vybrán EDI outsourcing
Kvůli komplexnosti problematiky EDI (Electronic Data Interchange) se společnost BOHEMIA SEKT rozhodla využít pro správu své strukturované elektronické komunikace specializovaného EDI providera. Dalším důvodem pro profesionální outsourcing EDI byla komplikovaná struktura informačního systému SAP, který běží na serverech mateřské společnosti Henkell & Co. v Německu a společnost Bohemia Sekt ho používá formou služby.
Bylo potřeba zajistit implementaci EDI tak, aby nedošlo k žádné ztrátě dat a nebyl omezen standardní provoz (oběh dokumentů) v podniku. Dodavateli, který byl původně pro zavedení EDI vybrán, se sice povedlo nastartovat proces elektronické komunikace, ale již nedokázal zabezpečit plynulost běžného provozu. Veškeré úpravy, aktualizace a vylepšení bylo nutné řešit přes německou mateřskou společnost, což spolu s nutností správy a monitoringu komunikačního softwaru přinášelo spoustu starostí a dodatečné práce. BOHEMIA SEKT se tedy rozhodla v roce 2008 vyměnit poskytovatele EDI.
NahoruPřechod k novému dodavateli
Perfektním řešením se ukázala být služba ORiON EDI od společnosti GRiT (dříve CCV Informační systémy), která nevyžaduje žádný specializovaný hardware ani software a jediné, co uživatel používá, je kterýkoli z běžně dostupných internetových prohlížečů. Díky spolupráci s centrálou v Německu a novým dodavatelem proběhlo napojení bez nutnosti jakýchkoliv zásahů do…